Velkommen til

Colourplus Pinsecup 2019

TURNERINGSFORM COLOURPLUS PINSECUP 2019.

Turneringen er for drenge i følgende rækker:

 

 

Drenge U-10 / 8 mands.

 

Niveau A

12 Hold 2 Grupper
Niveau B 10 Hold

2 Grupper

Niveau C 

12 Hold 2 Grupper

Niveau D

12 Hold 2 Grupper

                                                                 

 

Drenge U-11 / 8 mands

 

Niveau A

12 Hold 2 Rækker

Niveau B 

16 Hold 4 Rækker

Niveau C 

16 Hold 4 Rækker

Niveau D

12 Hold 2 Rækker

 

 

Drenge U-12  / 8 mands

 

Niveau A

12 Hold 2 Rækker

Niveau B - Messi

12 Hold 2 Rækker

Niveau B - Ronaldo

12 Hold 2 Rækker

Niveau C - Messi

10 Hold 2 Rækker

Niveau C - Ronaldo

12 Hold 2 Rækker

Niveau D

12 Hold 2 Rækker

 

* Ved mindre end 8 tilmeldte hold i en række, forbeholder stævnet sig ret til at aflyse rækken.

 

ANTAL SPILLERE

8. mands:   11 Spillere og 3 ledere. Ved flere spillere må der max anvedes 11 Spillere må man rotere fra kamp til kamp

 

AFVIKLING AF KAMPE

U 10 A (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Nr. 1 og nr. 2 i hver pulje går videre til semifinalerne.
Herefter spilles der om placeringerne 1 - 4.
Nr. 3 i hver pulje spiller om placeringerne 5 - 6.
Nr. 4 i hver pulje spiller om placeringerne 7 - 8.
Nr. 5 i hver pulje spiller om placeringerne 9 - 10.
Nr. 6 i hver pulje spiller om placeringerne 11-12.
 

U 10 B (10 hold) :
2 puljer med hver 5 hold.
Nr. 1 og 2 i hver pulje går videre til semifinalerne.
Herefter spilles der om placrigerne 1 - 4.
Nr. 3, 4 og 5 i hver pulje spiller kvalkamp om placeringerne 5 - 10.
Nr. 3 møder nr. 4 fra anden pulje, vinderne spiller om 5/6 pladsen.
Taberne af disse kampe møder nr. 5 fra puljerne og vinderne spiller om
7/8 pladsen og taberne om 9/10 pladsen.
 

U 10 C (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 A

U 10 D (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 A.

U 11 A (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 A.

U 11 B  (16 hold) :
4 puljer med hver 4 hold.
Nr. 1 og 2 i hver pulje går videre til kvartfinalerne.
Herefter spilles der om placeringerne 1 - 8.
Nr. 3 og 4 i hver pulje spiller om placeringerne 9 - 16.

U 11 C  (16 hold) :
4 puljer med hver 4 hold.
Afvikles på samme måde som U 11 B. 

U 11 D (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 A.

U 12 A (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 A.

U 12 B - Messi (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 A.

U 12 B - Ronaldo (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 A.

U 12 C - Messi (10 hold) :
2 puljer med hver 5 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 B.

U 12 C - Ronaldo (12 hold) : 
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måd som U 10 A.

U 12 D (12 hold) :
2 puljer med hver 6 hold.
Afvikles på samme måde som U 10 A.

 

Alle hold er garanteret mindst 6 kampe.

 

SPILLETID

I alle kampe spilles 2 x 20 minutter.

DOMMERE

Det tilstræbes, der kun benyttes autoriserede dommere fra LFFK.

 

PRÆMIER

Flotte holdpokaler til nr. 1, 2, 3, og 4 i hver række. Der uddeles yderligere flotte personlige præmier til spillerne fra de vindende hold samt 3 ledere.